Proponowane etapy spływu:
Dzień 1. Jezioro Wierzysko – Stary Bukowiec (7-8 godz. – 20 km.)
– Trasa łatwa, nie uciążliwa. Po drodze spotkamy leżące drzewa oraz zwisające gałęzie. Dwie przenoski w miejscowości: Stawiska i Nowa Kiszewa. Zmienny krajobraz, lasy przeplatające się z gospodarstwami rolnymi oraz łąkami. Noclegi na polu namiotowym Czółenko, bądź w okolicznych Gospodarstwach Agroturystycznych.
Dzień 2. Stary Bukowiec – Górne Maliki (6-7 godz. – 18 km.)
– Trasa spokojna, trochę uciążliwa po przez liczne kładki gospodarcze na rzece. leżące drzewa i zwisające gałęzie są nieodzownym elementem Wierzycy. Przenoski w miejscowości: Ruda, Zamek Kiszewski oraz przy wcześniej wspominanych kładkach. Warto zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego w Zamku Kiszewskim. Krajobraz równie zmienny i równie zachwycający. W miejscowości Górne Maliki znajduje się pole namiotowe, na którym możemy rozbić namioty oraz skorzystać z paleniska, toi toi.
Dzień 3. Górne Maliki – Czysta Woda (6-7 godz. – 17 km.)
– Trasa łatwa, początkowo uciążliwa przez liczne gałęzie. Na szlaku spotkamy kilka zwalonych drzew. Brak przenosek na budowlach hydrotechnicznych. Wokół panuje cisza oraz piękno kociewskiej natury. W miejscowości Czysta Woda znajduje się pole namiotowe, na którym możemy rozbić namioty oraz skorzystać z paleniska, toi toi.
Dzień 4. Czysta Woda – Stanica Wodna ZHP Starogard Gdański (7-8 godz. – 23 km.)
– Trasa łatwa w niektórych miejscach średnia, poprzez zwalone drzewa, krzaki, bystrza i kamienie. Napotkamy dwie przenoski przy elektrowniach wodnych w Czarnocińskich Piecach oraz Nowej Wsi. Przy Stanicy wodnej istniej możliwość rozbicia namiotów. Po drodze (ok. 5-6 godz od Czystej Wody) mijamy miejscowość Kręgski Młyn, w której znajduje się Gospodarstwo Agroturystyczne Kręgski Młyn, tutaj możemy zjeść pyszny obiad bądź skorzystać z pola namiotowego lub noclegu w Agroturystyce. www.kremlyn.pl
Dzień 5. Stanica ZHP Starogard Gdański – Klonówka (6-7 godz. – 18 km.)
– Trasa łatwa, w niektórych etapach uciążliwa. Liczne zwalone drzewa oraz przeszkody w nurcie rzeki. Przenoski przy elektrowniach wodnych w: Owidzu, Kolinczu. warto zwiedzić zabytki Starogardu Gdańskiego. Miejscem również godnym polecenia jest Grodzisko w Owidzu, gdzie czeka nas wiele atrakcji. (www.owidzgrodzisko.pl) Im bliżej Klonówki, tym koryto rzeki jest coraz szersze, przez co staje się wolniejsza. W Klonówce za mostem drogowym po lewej stronie znajduje się polana, gdzie można rozbić namioty.
Dzień 6: Klonówka – Stocki Młyn (7-8 godz. – 23 km.)
– Trasa łatwa lecz trochę uciążliwa. Nurt rzeki za Klonówką przyśpiesza, dodatkowo napotkamy licznie zwalone drzewa. Rzeka silnie meandruje wśród łąk. Środkowy etap odcinka jest bardzo spokojny, po czym zaczynamy przeprawę przez zwisające gałęzie licznie rosnących Wierzb. Po godzinnej walce z krzakami, w ramach odpoczynku spokojnie dryfujemy Wierzycą. Warto zwiedzić zabytki znajdujące się w Pelplinie, w miejscowości tej napotkamy przenoskę. Spływ kończymy na polanie w Stockim Młynie, gdzie możemy rozbić obozowisko.
Dzień 7. Stocki Młyn – Gniew (6-7 godz. – 17 km.)
Trasa średnia, liczne zwalone drzewa, bystrza, nurt pod gałęziami wierzb. Napotkamy jedną przenoskę przy elektrowni wodnej w Brodzkich Młynach. Warto zwiedzić świetnie zachowany i utrzymany zamek krzyżacki w Gniewie, oraz samą miejscowość Gniew. Spływ kończymy przy ujściu do Wisły na polanie koło zamku krzyżackiego. Każdego kto ma siłę, ochotę oraz czas, zachęcamy do dalszej przygody w kajaku i kontynuowania spływu Wisłą w kierunku Gdańska 🙂
Przedstawiony projekt spływu rzeką Wierzycą jest propozycją Czôłenko. To Państwo decydują o miejscu rozpoczęcia i zakończenia spływu. Dowieziemy kajaki w każde miejsce na szlaku wodnym.