Proponowane trasy spływu:
Stara Kiszewa – Górne Maliki ( 3 godz – 8 km):
Trasa bardzo łatwa, dla początkujących kajakarzy, praktycznie nie uciążliwa. Jedyną przenoskę spotkamy w miejscowości Zamek Kiszewski ( 30 min od Starej Kiszewy – 2km. ) gdzie trzeba przenieść kajak ok. 100 m. Spływ rozpocząć możemy również od miejscowości Zamek Kiszewski ( 2,5 godz – 6 km), omijając przenoskę. Dalej rzeka jest kręta, lecz bardzo spokojna, płynąc wśród malowniczych kociewskich łąk bez problemu docieramy do pierwszego mostu drogowego w miejscowości Bożepole Szlacheckie. W dalszym etapie podziwiamy piękno przyrody oraz cudowny wąwóz, porośnięty lasem. Spływ kończymy na drugim moście drogowym w miejscowości: Górne Maliki. (Pole namiotowe po lewej stronie zaraz za mostem drogowym)
Stara Kiszewa – Pogódki ( 5 godz. – 15 km.)
Trasa początkowo łatwa, spokojna, rzeka jest kręta, lecz niestanowi to problemu. Płyniemy przez miejscowości: Zamek Kiszewski, Bożepole Szlacheckie, Górne Maliki (pole namiotowe po lewej stronie za mostem drogowym). Po drodze przepływamy pod dwoma mostami drogowymi. Za Górnymi Malikami napotkamy wiele gałęzi, przez co trasa staje się bardziej uciążliwa i wiele czasu poświęcamy na odsuwanie zwisających bądź leżących na rzece przeszkód. Początkujący kajakarze powinni poradzić sobie z owymi naturalnymi utrudnieniami. Docieramy do trzeciego mostu drogowego w miejscowości Dolne Maliki. W kolejnym etapie Wierzycy możemy napotkać drzewa leżące w szerz rzeki. Najprawdopodobniej jest to sprawka Bobrów, dzielnie budujących swe żeremia. Spływ kończymy w miejscowości Pogódki na łączce po lewej stronie za czwartym z kolei moście drogowym.
Stary Bukowiec – Stara Kiszewa ( 4 godz – 10 km)
Trasa w miarę łatwa lecz bardzo uciążliwa. Na tym odcinku rzeki napotkamy wiele trudności w postaci: przenosek, kładek, powalonych drzew, zwisających gałęzi. Spływ rozpoczynamy w miejscowości Stary Bukowiec, przy nieczynnym młynie. Początkowo trasa jest przyjemna, nie dostarcza wielu przygód. Rzeka na całym odcinku płynie wartko 3-4 km/h. Po ok. 1 km wpływamy w las i napotykamy wystające korzenie oraz kilka drzew. Wszystko rekompensuje nam dzikość natury i otaczająca nas cisza. Po drodze napotkamy pierwszą kładkę z bali, w zależności od poziomu wody: możemy przepłynąć pod nią, bądź mamy do czynienia z pierwszą przenoską. Gdy wpływamy między trzciny oznacza, że zbliżamy się do miejscowości: Ruda. Tu napotykamy zdewastowany budynek po starym młynie wodnym oraz bardzo trudną przenoskę. Najszybciej zwodujemy kajak na gruzowisku po prawej stronie, przechodząc tylko przez drogę. Bezpieczniej jednak przenieść kajak ok. 100 metrów lewą stroną rzeki i zwodować go zaraz przy jazie. Dalej rzeka jest wąska i kręta z licznie zwisającymi gałęziami. W miejscowości Bartoszylas, po prawej stronie za mostem drogowym mamy do dyspozycji kompleks sportowy wraz z polem biwakowym. Płynąc dalej omijamy szerokim łukiem boisko piłkarskie, rzeka staje się szersza spokojniejsza i mniej uciążliwa. Jedne przeszkody stanowić będą dwie kładki gospodarcze, gdzie przy ich użyciu przenosimy kajak. Docieramy do mostu, pod którym możemy bez problemu przepłynąć. Wędrując wśród łąk z daleka ujawnia nam się panorama Starej Kiszewy zaś po lewej stronie widzimy nasyp ziemny niedoszłej linii kolejowej . Spływ kończymy w Starej Kiszewie 100 m. za drewnianym mostem, po lewej stronie przy kładce Czółenka. Tu możemy skorzystać z wielu atrakcji: pole namiotowe, ognisko, wiata wraz z grillem, badminton, strzelanie z łuku i wiele innych atrakcji jakie przygotowało dla Państwa Gospodarstwo Agroturystyczne Czółenko.
Nowa Kiszewa – Stara Kiszewa ( 6 godz. 16,5 km)
Spływ rozpoczynamy w miejscowości Nowa Kiszewa przy małej elektrowni wodnej. Początkowo płyniemy wśród pięknych lasów, a rzeka nie przysparza nam problemów. Płynie wartko, jak na całej swej długości. Krajobraz przeplata się nam pomiędzy lasami a łąkami wraz z zabudowaniami gospodarstw rolnych. Na trasie zapewne napotkamy się na liczną działalność bobrów. Mijamy jeden most drogowy w samej Nowej Kiszewie, następnie kolejny przecinający drogę polną, trzeci zaś spotkamy w miejscowości Nowy Bukowiec a zaraz za nim napłyniemy na żeremie. Rzeka mocno meandruje, zaś przed wpłynięciem do Starego Bukowca będziemy zmuszeni na przenoskę spowodowaną ogromną kłodą leżącą w szerz rzeki. Po tej przeszkodzie wpływamy na rozlewisko przed nieczynnym młynem w Starym Bukowcu. Ponownie przenosimy kajak, lecz tym razem przez drogę wiejską a następnie wodujemy go na prawej odnodze rzeki. Dalszy opis szlaku w podpunkcie Stary Bukowiec – Stara Kiszewa (4 godz – 10 km)