Kilkudniowy spływ

Proponowane etapy spływu:

Dzień 1. Lipusz – Wdzydze Kiszewskie (6-7 godz. – 21,5 km.)

– Trasa bardzo spokojna nieuciążliwa jak cały szlak wodny Wdy. Jest to rzeka typowa dla początkujących kajakarzy. Brak przenosek na tym etapie. Sklep spożywczy w miejscowości Loryniec. Za jeziorem Schodno możemy skorzystać z polan biwakowego PTTK. Spływ kończymy we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie w stanicy wodnej PTTK możemy rozbić namioty, a weekendy w Tawernie będziemy mieli okazje posłuchać pięknych koncertów szanty – na żywo. Należy wspomnieć, ze we Wdzydzach znajduję się Kaszubski Park Etnograficzny, w którym poznamy kulturę Kaszub.

Dzień 2. Wdzydze Kiszewskie – Wojtal (6-7 godz. – 23 km.)

– Trasa bardzo łatwa, nie uciążliwa. Z przystani PTTK kierując się na południe, płyniemy 7 km. jeziorem Wdzydzkim, po drodze mijając trzy wyspy: Ostrów Wielki, Ostrów Mały i Glonek. Na Wdę wpływamy w miejscowości: Borsk. Przenoska – jazy przy wypływie Wdy. Zastawkę można obejść dróżką na lewym brzegu – 150m lub wysokim brzegiem zaraz przy śluzie – 20m. Niedaleko przenoski bary, gdzie można zjeść smaczną rybkę. kilometr za wsią Borsk mamy kolejną przenoskę, gdzie musimy przenieść kajaki na starorzecze Wdy, w ten sposób omijamy kanał Wdy, który znacznie oddala się od głównego koryta rzeki. Wda staję się kręta i wąska, co dodatkowo podnosi atrakcyjność spływu. Po drodze mijamy wieś Bąk, Miedzno – gdzie możemy skorzystać ze sklepu spożywczego bądź pola namiotowego. Za Miedznem warto zatrzymać się w Odrach i zwiedzić tajemnicze Kamienne Kręgi. Spływ tego dnia proponujemy zakończyć 3 km. za wsią Wojtal, gdzie znajduje się pole biwakowe. W samym Wojtalu jest przenoska przy elektrowni wodnej.

Dzień. 3 Wojtal – Leśnictwo Czubek ( 6-7 godz. – 19,5 km.)

– Szlak jest bardzo spokojny, koryto rzeki bardzo szerokie. Po drodze mijamy miejscowość Czarna Woda, gdzie można skorzystać ze sklepów wielobranżowych. Po 8 km. dopływamy do pierwszego pola biwakowego PTTK, gdzie znajdują się wiaty, prysznice. Za polem charakter rzeki zmienia się i wpływamy na łąki. Mijamy Zimne Zdroje, w miejscowości znajduję się sklep, kolejne dwa pole namiotowe. 200 metrów za Leśnictwem Czubek znajduje się pole biwakowe PTTK z wiatami i miejscem na ognisko.

Dzień 4. Leśnictwo Czubek – Młynki (6-7 godz. – 20km.)

– Trasa bardzo spokojna, nie uciążliwa. Zachwyca swym malowniczym krajobrazem oraz pięknem Borów Tucholskich. Po drodze mijamy dwie miejscowości: Czarne, oraz Mały Bukowiec, w obu wsiach znajdują się pola namiotowe oraz sklepy. Etap kończymy w Młynkach na polu biwakowym PTTK, za mostem drogowym koło leśniczówki.

Dzień 5. Młynki – Pole biwakowe  za Wdeckim Młynem (6 godz. – 17 km.)

– Trasa równie spokojna i malownicza. 10 km za młynkami wpływamy do miejscowości Wda, ostatniej miejsca gdzie możemy zrobić zakupy przed Tleniem. Po drodze mijamy pole biwakowe PTTK, we Wdeckim Młynie czeka nas przenoska 50 m. przy elektrowni wodnej. Zaraz za wsią znajduje się pole biwakowe; lecz proponujemy przepłynąć jeszcze 3,5 km i w tym miejscu w samym centrum borów, wśród ciszy, obcując z naturą, rozbić swe namioty na setnym kilometrze szlaku.

Dzień 6. Wdecki Młyn – Błędno (6-7 godz – 19 km.)

– Trasa jak na pozostałych etapach szlaku – bez zmian. Po 3 km mijamy ujście rzeki Kłębnica, a następnie ujście rzeki Brzezianek. Mijamy most drogowy od szosy ze wsi Kasparus, brzegi stają się urwiste, wpływamy w krętą oraz głęboką dolinę. Koryto rzeki nieustannie zmienia kierunek, docieramy do rezerwatu Krzywe Koło Pętli Wdy. Następnie mijamy trzy pola biwakowe, a na czwartym za mostem drogowym proponujemy rozbić swój obóz; ok. 0,7 km za miejscowością Błędno.

Dzień 7. Błędno – Tleń ( 6 godz. – 18 km.)

– Rozpoczyna się najciekawszy, pełen licznych meandrów, odcinek rzeki. Wpływamy na tereny Wdeckiego Parku Krajobrazowego. W korycie rzeki pojawiają się kamienie i głazy. Rzeka przyspiesza. Mijamy dwa pola biwakowe na prawym brzegu i wpływamy do miejscowości Stara Rzeka. Za Starą Rzeką do pokonania mamy zapadnięta kładkę. Należy pamiętać, że w tej okolicy w lipcu 2012 roku przeszła silna wichura, powalająca wiele drzew do rzeki, w związku z tym możemy napotkać się na liczne kłody w rzece. Spływ kończymy w miejscowości Tleń położonym nad zalewem Żurskim na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Kontynuacja spływu do Świecia i samego ujścia Wdy do Wisły jest bardzo uciążliwa ze względu na liczne i długie przenoski przy wielkich elektrowniach wodnych. Już za samym Tleniem na końcu jeziora Żur, mamy do czynienia z przenoską o długości 1km.

Przedstawiony projekt spływu na Wdzie jest propozycją Czôłenko. To Państwo decydują o miejscu rozpoczęcia i zakończenia spływu. Dowieziemy kajaki w każde miejsce na szlaku wodnym.